miercuri, februarie 12, 2025

AVERTIZARE INFOTRAFIC! ATENȚIONARE METEO COD GALBEN DE NINSORI ȘI VISCOL

Știri

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că la această oră nu sunt anunțate drumuri naționale sau autostrăzi cu circulația întreruptă din cauza vremii nefavorabile.

În contextul avertizării meteorologice emise de ANM pentru perioada 26 ianuarie, ora 23:00 – 27 ianuarie, ora 23:00, vizând ninsori însemnate cantitativ în jumătatea de sud-est și viscolite în Dobrogea, estul Munteniei și sud-estul Moldovei, Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române recomandă limitarea deplasărilor pe timpul nopții în zonele vizate.

Dacă acestea nu pot fi amânate, recomandăm ca, înainte de a porni în călătorie, să vă informați cu privire la starea drumului pe traseul pe care urmează să-l parcurgeți, să aveți autovehiculele echipate cu anvelope de iarnă, asigurându-vă rezerve de combustibil și apă.

Rulați cu viteză redusă pe un carosabil alunecos sau acoperit cu zăpadă, evitați bruscarea comenzilor autovehiculului și folosiți frâna de motor pentru reducerea vitezei.

În cursul nopții s-a acționat cu utilaje pentru menținerea stării de viabilitate a carosabilului.

Situația pe principalele artere rutierese prezintă astfel:

– Autostrada A1 București – Pitești – ninge ușor, carosabil umed, la negru

– Autostrada A2 București – Constanța – condiții de ninsoare ușoară, fără depuneri pe carosabil, 0° (km 10 –  143), precipitații ușor mai intense, ninsoare cu rafale de vânt, carosabil pațial acoperit de zăpadă, 0° (km 143 – 193), precipitații sub formă de ploaie, carosabil umed, 0° (km 193 – 212 și Autostrada A4 Ovidiu-Agigea)

– Autostrada A3 București – Ploiești: lapoviță pe tot tronsonul, carosabil acoperit parțial cu zăpadă, -1°,

– Ninge pe majoritatea arterelor rutiere din județele aflate în partea de S și S-E a țării, circulația desfășurându-se în condiții de iarnă, fără a fi semnalate persoane sau autovehicule imobilizate din cauza căderilor de zăpadă.

Din cauza vântului puternic, sunt suspendate manevrele în toate porturile de la Marea Neagră.

Nu au fost sesizate evenimente în ceea ce privește traficul feroviar sau aerian.

Pentru prevenirea accidentelor de circulație, sfătuim conducătorii auto ca, înainte de a pleca la drum, să se asigure că au autovehiculul echipat corespunzător pentru circulația în condiții de iarnă, să adapteze în permanență viteza de deplasare, să nu efectueze manevre periculoase la volan, să utilizeze pe timpul zilei luminile de întâlnire și să mărească distanța de siguranță față de vehiculele dinainte.

Mai multe

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Social